Blog

10/12/2014

Kvalitetan nastup protiv razdvojene Srbije garantira Francuskoj mjesto u drugom krugu

IZVJEŠĆE UTAKMICE: S jednom utakmicom u rezervi Francuska napreduje u drugi krug zbog neočekivano visokog rezultata 27:16 u grupi D protiv Srbije

Francuska je zaopočela utakmicu protiv Srbije u srijedu odlučivši da neće svoju sudbinu ostaviti neodlučenom do zadnje utakmice u skupini D protiv Crne Gore u petak - i nakon 60 minuta osvojili su pobjedu s uvjerljivih 27:16 i ulaznicu za glavni krug.

Tim glavnog trenera Alaina Portes otvorio je snažno utakmicu s tri neuzvraćena gola u prvih osam minuta.

Slaba koncentracija i tehnička pogreške na samom početku spriječile su Srbiju da igra tečno koliko bi željela, dok je Francuska iskoristila svaku priliku da postigne zgoditak.

Srpski trener Saša Bošković je odlučio ne podlagati Andreu Lekić dodatnom naporu, stavivši Sanju Damnjanovic ponovno na poziciju stražnjeg beka, kao i utakmici protiv Crne Gore.

Na francuskoj strani golmanica Laura Glauser upravljala je dinamičnom obranom, te je visoki tempo na oba kraja francuske ekipe bio previše za umornu srpsku stranu koji su se mučili rezultatom 2:6 nakon 15 minuta igre.

Francuska se brzo prebacila na jaku obranu s ciljem povećanja vodstva do kraja prvog poluvremena, što je dodatno zbunilo srpsku ekipu, te su im još četiri uzastopna gola osigurala vodstvo 10:2.

U poluvremenu rezultat je bio 11:3 za Francusku, što je za Srbiju označilo rekord koji sigurno nisu htjeli postići. Nikada prije nije postignuto manje golova na EHF EURO prvenstvu.

(Nizozemska protiv Mađarske 5:12 1998. godine, Rusija protiv Švedske 5:8 2008. godine)

Brige su se povećale na srpskoj strani u prvih par minuta drugog poluvremena.

Francuska je zabilježila dvoznamenkastvo vodstvo u četvrtoj minuti drugog dijela kada je Nina Kamto-Njitam postigla zgoditak nakon izvrsne timske igre, te je osigurala svojoj ekipie rezultat 14:4.

Tijekom drugog poluvremena Kristina Liščević je odigrala pedesetu internacionalnu utakmicu za Srbiju u svojoj karijeri, ali je još uvijek izgledala poprilično slabo zbog ozljede koju je zadobila prije EHF EURO 2014.

Francuska je kroz previše penala uspjela spriječiti umornu Srbiju da smanji njihovo vodstvo na jednoznamenkaste znamenke do posljednjih 10 minuta utakmice (12:22).

Sprječavanje dodatnih ozljeda kroz rotaciju igrača je bio jedini zadatak trenera Boškovića u posljednjim minutama utakmice, jedine ustrajne igračice u njegovoj ekipi bile su Jovana Stiljković i Sanja Rajović, koje su svaka postigle 4 gola i čime je Rajović postigla 100 postotni rekord.

Jelena Popović je igrala lijevo krilo kako bi se Katarina Krpez odmorila, ali sprski desni bek se osjećala neprilagođeno u svojoj novoj ulozi, te je postigla samo jedan gol u šest pokušaja.

Brojne izvrsne obrane Laure Glauser, koje su često bile direktno pretvorene u golove u protunapadu, su samo dokaz slabe koncentracije srpske obrane u završnim minutama kada je Francuska onijela definitvnu pobjedu završnim udarcem Gnabouyou i finalnim rezultatom 27:16.