17/12/2014

Francuska pobjeda potvrdila mjesto Švedske u polufinalu

IZVJEŠTAJ S UTAKMICE: Francuska je pobijedila Nizozemsku 20:18 u posljednjoj utakmici drugog kruga natjecanja u Zagrebu.

Francuska će zahvaljujući tom rezultatu igrati za 5. mjesto , dok je za Nizozemsku natjecanje na ovom Europskom prvenstvu završilo.

I prije početka zadnje utakmice drugog kruga natjecanja u Zagrebu između Francuske i Nizozemske, bilo je jasno da će ona odlučivati o tome koja će se reprezentacija iz Skupine II uz Crnu Goru kvalificirati u polufinale.

Francuska je ubilježila pobjedu 20:18 protiv Nizozemske, no u konačnici niti jedna ekipa nije uistinu slavila, jer je taj rezultat potvrdio drugo mjesto Švedske u Skupini II pa će se ona u petak susresti s Norveškom.

I Francuska će otputovati u Budimpeštu, gdje će se susresti s Mađarskom u utakmici za 5. mjesto.

Nizozemkama je za ulazak u polufinale bila potrebna pobjeda s deset ili više golova prednosti. Poraz od Francuske znači da je njihovo natjecanje na ovom Prvenstvu završilo u ovom krugu, jer su na 4. Mjestu u Skupini II - a ukupno na EP završavaju na 7. mjestu, ispred Rumunjske, koja je bila u Skupini I.

Na radost nizozemskih navijača, lijeva vanjska igračica Estavana Polman ipak je mogla igrati, iako je ozlijeđena u utorak na utakmici protiv Crne Gore. Kad je ušla na teren u 19. minuti, s tribina se prolomio gromoglasan aplauz.

Obje su ekipe na početku utakmice pokazivale odlučnost, ali i probleme u napadu.

U prvom poluvremenu obje su ekipe igrale podjednako; rezultat na poluvremenu, 9:7 za Nizozemsku, bio je prva prednost od dva gola, koju je ijedna od te dvije ekipe ostvarila do tada.

Posljednji gol u prvom poluvremenu postigla je Nycke Groot, najbolji strijelac nizozemske ekipe. To je bio njezin peti gol u utakmici do tada. U drugom poluvremenu dala ih je još pet, a ukupno 30 na ovom Prvenstvu.

Statistika na poluvremenu također je pokazala zašto je Francuska zaostajala za dva gola: samo je svaki treći napad završavao pogotkom, a samo zahvaljujući 44% obrana Amandine Leynaud razlika nije bila i veća.

No ekipa izbornika Alaina Portesa ušla je u drugo poluvrijeme s više strasti i inspiracije.

Postigle su prva četiri gola i odjednom su vodile s 11:9.

Francuskinjama je naraslo samopouzdanje, a Nizozemke su izgubile polet kad su shvatile da nikako neće moći pobijediti s 10 golova razlike.

Francuskinje do kraja utakmice nisu ispustile prednost iz svojih ruku, a ishod je zapečatila Grace Zaadi, kad je zabila silovitu loptu u gornji kut gola na 20:17 četiri minute prije kraja.