Blog

10/12/2014

Franciaország nagyszerű teljesítményt nyújtott a szétesett Szerbia ellen

ÖSSZEFOGLALÓ Utolsó csoportmeccse előtt Franciaország már biztos résztvevője a középdöntőnek Szerbia ellen aratott váratlanul nagy arányú, 27-16-os győzelmének köszönhetően

A francia csapat elszántan készült a szerbek elleni szerdai mérkőzésre, amelynek tétje az volt, hogy a kékek a pénteken esedékes Montenegró elleni összecsapást már nyugodtan, a D-csoport egyik továbbjutóként várhassák. A játékidő végére 27-16 arányú diadalt és a középdöntőre szóló jegyet tudhattak magukénak.

Alain Portes szövetségi kapitány csapata erősen kezdett, nyolc perc alatt három olyan gólt szereztek, amelyre ellenfeleik nem tudtak válaszolni.

A szerb kézilabdázókat a lélekjelenlét hiánya és a technikai hibák jellemezték leginkább, ezáltal játékuk töredezetté vált, miközben a franciák minden letámadás lehetőségét kihasználták.

A Montenegró elleni találkozó után Sasa Boskovic szövetségi kapitány Sanja Damjanovicot ismét irányítóként játszatta, még nagyobb terhet helyezve ezzel Andrea Lekicre.

Francia oldalon Laura Glauser kapus irányította a dinamikus védelmet, a magasabb sebességi fokozaton játszó kékek által diktált tempó túl sok volt a fáradt szerbeknek: tizenöt percnyi játék után Portes együttese 6-2-re elhúzott.

A szerbek zavarodottságát tovább fokozta, hogy az előnyét növelni akaró Franciaország korán átváltott egy szoros védekező felállásra. Ennek eredményeképp a francia előny nyolc találatra hízott, a 10-2-es állás kialakulásához egy négygólos sorozat is hozzájárult.

A szünetben az eredményjelzők 11-3 arányú francia vezetést mutattak, a szerbek ezzel egy olyan rekordot állítottak fel, amelyet bizonyára egyetlen porcikájuk sem kívánt: az Európa-bajnokságok eddigi történetében egyetlen csapat sem dobott kevesebb gólt egy teljes félidő alatt.

Az előző rekorder holland gárda az 1998-as Eb-n Magyarország tizenkét találatával szemben mindössze ötször volt eredményes, ugyancsak ötöt dobtak az oroszok 2008-ban Svédország ellen.

A második félidő első percei csak tovább növelték Szerbia aggodalmait. Franciaország vezetése már kétszámjegyűvé nőtt Nina Kamto-Nitjam negyedik percében lőtt góljával, így az eredmény 14-4 lett.

A sérüléseiből visszatért Kristina Liscevic - aki ezen a meccsen játszotta 50. nemzetközi mérkőzését - láthatóan még mindig gyenge a felépülése után.

A számos büntetést begyűjtő szerb válogatott nem tudta egyszámjegyűre csökkenteni a franciák előnyét, 10 perccel a küzdelem végét jelző sípszó előtt az eredmény 12-22 volt.

Az egyetlen dolog, amit Boskovic edző tehetett, hogy segítse játékosait, hogy minél kevesebb sérülést szerezzenek az utolsó percekben. A csapat két legeredményesebb játékosa Jovana Stiljkovic és Sanja Rajovic, akik a maguk négy-négy góljával 100%-os teljesítményt nyújtottak.

Az eredetileg jobbátlövő Jelena Popovic az esti mérkőzésen balszélső poszton játszott Katarina Krpez helyett. Az új helyzet láthatóan megzavarta, az egész meccs alatt hat próbálkozásból egyetlen gólt sikerült szereznie.

Laura Glauser kiváló kapusteljesítménye - aki védéseit gyakran támadásokká formálta - csak elősegítette a szerbek meggyengülését, s jól mutatta, hogy szomszédaink már nem tudnak a védelemre koncentrálni az utolsó percekben. Gnabouyou megadta a kegyelemdöfést, amikor az igencsak letört szerbek kapujába a 27. gólt is belőtte.

Franciaország meggyőző játékával (27-16) bezsebelte a két pontot, így már biztosan továbbjutott a 2014-es női Európa-bajnokság középdöntőjébe.