21/12/2014

Gullden vezérletével a svédeké lett a bronz!

ÖSSZEFOGLALÓ: Svédország szerezte meg a bronzérmet a női kézilabda Eb-n. A budapesti Papp László Sportarénában rendezett helyosztón a torna legjobbjának is megválasztott, Isabelle Gullden vezérelte svéd csapat 25-23-ra verte Montenegrót, így a címvédő ezúttal érem nélkül maradt

Először lett Eb-bronzérmes a svéd válogatott, és története során másodszor állhatott dobogóra a 2010-es kontinensviadalon szerzett ezüstérmét követően.

A skandináv együttes a budapesti helyosztón a címvédő Montenegrót múlta felül szoros mérkőzésen. A svédek a sikerüket elsősorban a 2. félidei teljesítményüknek, és a 7 gólos Isabelle Gulldennek köszönhetik.

A 25 éves Gullden a találkozót követően megkapta a torna legértékesebb játékosának járó díjat, ő lett a magyar-horvát Eb MVP-je.

Pedig rosszul indult a bronzcsapata a svédek számára, miután a norvég bírók már a 11. percben piros lappal végleg kiállították a gárda másik legfontosabb játékosát, Linnea Torstenssont a Majda Mehmedoviccsal szemben elkövetett szabálytalanságáért.

Az eset hasonlított Suzana Lazovicéra, aki a két csapat középdöntőbeli összecsapásán szintén rögtön piros lapot kapott, miután durván szabálytalankodott Torstensonnal szemben.

Torstenson hiányát átmenetileg ki is tudta használni a montenegrói gárda, a 21. percben már 10-7-re is vezetett. A címvédő ekkor nemcsak támadásban, hanem védekezésben is jól szerepelt, a később a montenegróiak legjobbjának megválasztott Sonja Barjaktarovic is kiválóan védett.

A svédek azonban a félidőre egy 3-0-s rohanással felzárkóztak, így a szünetben már csak 1 találattal vezettek a montenegróiak (12-11).

A szünet után az északi gárda egy újabb 3-0-s szériát produkált, így 14-12-re fordított, sőt, 16-13-nál a mérkőzésen először 3 góllal is elhúzott.

A montenegrói együttes azonban most is megmutatta, hogy rendkívül szívós, és szurkolóinak hathatós támogatásával felzárkózott: 18-18-nál utólérték a svédeket, de a vezetést már nem tudták átvenni.

A hajrában a svédek frissebben mozogtak, köszönhetően annak, hogy ellenfelüknél jóval hosszabb volt a kispadjuk.

Két és fél perccel a vége előtt Katarina Bulatovic 100. Eb-gólja még egyszer visszahozta a reményt az extázisba került montenegrói drukkereknek, azonban 24-23-t követően nem sikerült az egyenlítés. Az utolsó találatot Anna-Maria Johansson vitte be 57 másodperccel a végső dudaszó előtt.

A végén Bulatovic büntetőjét Johana Bundsen kivédte, így Svédország megszerezte története első Eb-bronzát.

Az északi együttesből Isabelle Gullden triplán is ünnepelhetett: a 3. hely mellett ő lett a torna MVP-je, sőt, alighanem ő lesz az Eb gólkirálya is!

A svédek klasszisa a helyosztón 7 gólt szerzett, így 58 találattal zárta az Eb-t, 16-tal előzi meg a döntős spanyolok játékosát, Carmen Martint. Gullden 58 gólja minden idők 3. legtöbb találata a kontinenstornát történetében. 2004-ben a magyar Radulovics Bojana 72 góllal zárt, míg 2000-ben Simona Gogirla 68 alkalommal vette be az ellenfelek kapuját. 2006-ban a német Nadine Krause szintén 58 gólt dobott.