19/12/2014

Norvég-siker az északi derbin

ÖSSZEFOGLALÓ: Norvégia és Spanyolország játszhat az aranyéremért a női kézilabda Eb-n! A norvég csapat a torna második elődöntőjében 29-25-re verte Svédországot, így megismétlődik majd a 2008-as finálé

A 6 évvel ezelőtt, Macedóniában rendezett kontinensviadal döntőjében a norvégok 34-21-re lesöpörték a spanyolokat, de alighanem a mostani finálé nem lesz majd ennyire egyoldalú. A vasárnapi döntő lesz a két csapat második összecsapása az idei Eb-n, a debreceni középdöntőben Norvégia 29-26-ra diadalmaskodott.

A norvég csapat a svédek elleni, pénteki elődöntőre teljes látszámban érkezett, miután az elmúlt napokban betegeskedők felgyógyultak.

Frissebb is volt a korábbi ötszörös Eb-győztes annál, mint amit az utolsó meccsén, Magyarország ellen nyújtott, és hamar 3-0-ra elhúzott.

A svéd napilag, az Aftonbladet körkérdésére 16 svéd játékosból 14 felelte azt, hogy Heidi Löke a világ legjobb kézilabdázója, és a 32 esztendős norvég klasszis ellenük is igazolta hírnevét: az első 10 percben 3 gólt szerzett. Löke végül 9 kísérletéből hatszor vette be a svédek kapuját.

A hibátlan kezdést követően a norvégok az első félidő nagy részében domináltak is, a svédek hiába kértek hamar időt, nem segített.

Lökéék 9-3-s vezetésénél Helle Thomsennek másodszor is ki kellett kérnie az idejét, és ez, valamint néhány apró változás a pályán meghozta gyümölcsét.

A svédek kapujában Johanna Bundsent Filippa Idehn váltotta, a magához képest gyengén teljesítő Isabelle Gullden helyére pedig Johanna Ahlm érkezett az irányító posztra.

Gullden azonban csak 5 és fél percnyi pihenőt kapott, visszatérését követően pedig úgy játszott, ahogyan azt a svéd drukkerek várták: 9 góljával végül ő lett csapata legjobbja.

Gullden vezérletével a svédek megkezdték a felzárkózást, és a szünetre már csak 2 góllal vezettek a norvégok (13-11).

A folytatásra a svédek szövetségi kapitányi párosa, Thomsen és Thomas Sivertsson alaposan felforgatta együttesét, a norvégok mestere, Thorir Hergeisson viszont nem variált sokat, és ez kifizetődött.

A svédek csak a 40. percig tudták tartani a lépést északi riválisaikkal (18-17), ezt követően a norvégok magasabb sebességre kapcsoltak.

Zsinórban 4 gólt szereztek, így negyed órával a vége előtt ismét 5 gólra hízott a különbség, és gyakorlatilag ekkor el is dőlt a csata.

A végén még próbáltak ugyan kapaszkodni a svédek, de már csak kozmetikáztak az eredményen, a vége 29-25 lett.

A Norvégia-Spanyolország Eb-döntőt vasárnap 18 órától rendezik a Papp László Sportarénában.