19/12/2014

Spanyolország az első döntős!

ÖSSZEFOGLALÓ: Silvia Navarro vezérletével Spanyolország jutott elsőként a fináléba a női kézilabda Eb-n! A spanyol csapat a budapesti elődöntőben 19-18-ra verte a címvédő Montenegrót, Navarro 18 lövést hárított

Spanyolország 2008-ban Németországot legyőzve lett finalista a Macedóniában rendezett Eb-n, ezúttal pedig Montenegró címvédésről szőtt álmait foszlatta szerte 19-18-as sikerével.

Ez minden idők legkevesebb góllal zárult Eb-elődöntője, holtversenyben a 2002-es torna norvég-francia (21-16) összecsapásával.

A spanyol válogatott ezzel ráadásul visszavágott Montenegrónak a 2012-es olimpiai elődöntőben elszenvedett vereségért, és a 2011-es vb óta először tudta tétmérkőzésen legyőzni riválisát. (Akkor a legjobb 16 között 23-19-re nyertek.)

A Papp László Sportaréna lelátóját elsősorban a montenegrói drukkerek töltötték meg, akik a találkozó végén annak ellenére ünnepelték az övéiket, hogy a pályán a spanyolok jártak örömtáncot.

A címvédő a meccs első félidejében rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott, összesen 15 rossz lövést adtak le, 8 labdát adtak el, míg Milena Knezevic az első 6 kísérletét elhibázta. Az első góljukat is a 9. támadásukból szerezték!

Eközben a spanyol védelem kiválóan felkészült ellenfele támadójátékára, és amikor a montenegrói lövők mégis lehetőséghez jutottak, akkor ott volt a kapuban Silvia Navarro, aki megbabonázta őket.

A címvédő védelméből viszont nagyon hiányzott Suzana Lazovic, aki a szerdai, svédek elleni találkozón kapott piros lapot, és emiatt egymeccses eltiltását töltötte.

A montenegróiak könnyű gólokat engedélyeztek a spanyoloknak, elsősorban Elisabet Chavez jeleskedett.

A spanyol csapat elhúzott már 11-4-re is, de a szünetre már csak 5 góllal, 13-8-ra vezettek.

A második félidő elejét továbbra is a kapkodás, az idegeskedés jellemezte, ráadásul a spanyolok is egyre többet hibáztak.

Az első góljukra a 4. percig kellett várniuk, de így sem voltak veszélyben, mert a montenegrói gárda rendkívül gyenge százalékkal lőtt. A címvédő védekezése viszont feljavult, ami köszönhető volt a kapuscserének is, Sonja Barjaktarovicot Marina Rajcic váltotta.

A spanyolok elképesztően hosszú támadásokat vezettek, többnyire a passzív játék határán voltak. Teljesen elbizonytalanodtak, 21 perc alatt mindössze 3 gólt szereztek, és volt egy olyan időszaka is a találkozónak, amikor 14 percig képtelenek voltak a kapuba találni.

Montenegró azonban nem ragadta meg a lehetőséget. Ziccereket rontottak, játékosai pedig rendkívül fáradtnak tűntek, ami nem is csoda, hiszen gyakorlatilag tízen játszották végig az egész Eb-t.

Ennek ellenére a hajrában a címvédő egy gólra fel tudott zárkózni, 18-17-re, de ennél közelebb nem jutott. A győztes gólt Elisabet Pinedo vitte be 75 másodperccel a vége előtt.